Jak przygotowywać się do Świętego Priczaszczenija

Do sakramentu Świętego Priczaszczenija koniecznie trzeba siebie przygotować modlitwą, postem, chrześcijańskim pokornym zachowaniem się i usposobieniem, a także spowiedzią.

Modlitwa domowa i cerkiewna. Pragnący godnie przystąpić do Świętych Chrystusowych Darów winni przynajmniej przez 2-3 dni modlitewnie do tego się przygotować. Więcej i gorliwiej modlić się w domu rano i wieczorem, być obecnymi na cerkiewnych nabożeństwach. Przed dniem Priczaszczenija trzeba obowiązkowo być na wieczornej służbie. W domu przeczytać kanony: pokajannyj (pokutny) do Pana Boga Jezusa Chrystusa, molebnyj (błagalny) do Przenajświętszej Bogurodzicy, do Anioła stróża, a także Posledowanije ko Swiatomu Priczaszczeniju.

Post. Z modlitwą łączy się wstrzemięźliwość od niepostnych posiłków – mięsa, jajek, mleka i nabiałów, przy surowym poście – i od ryby. W pozostałym jedzeniu trzeba przestrzegać umiarkowania.

Spowiedź. Chętny priczastit'sa (przystąpić do komunii) powinien, najlepiej w przeddzień, przed lub po wieczornym nabożeństwie, przynieść szczerą skruchę w swoich grzechach przed kapłanem, szczerze otwierając swoją duszę i nie ukrywając ani jednego grzechu. Przed spowiedzią trzeba koniecznie pogodzić się zarówno z tymi którzy obrazili nas, jak i z tymi, kogo obraziliśmy sami, pokornie uzyskać u wszystkich przebaczenia. Na spowiedzi lepiej nie czekać pytań kapłana, a wypowiadać mu wszystko, co leży na sumieniu, w niczym się nie usprawiedliwiając i nie zwalając winy na innych. W żadnym wypadku nie wolno na spowiedzi osądzać kogokolwiek, albo opowiadać o cudzych grzechach.

Jeśli nie ma możliwości wyspowiadać się wieczorem, trzeba zrobić to przed początkiem liturgii, w ostatecznym razie – przed Chieruwimskoj Pieśnią. Bez spowiedzi nikt, oprócz dzieci do 7 lat, nie może być dopuszczony do Swiatoho Priczaszczenija.

Jest dobrym obyczajem – po spowiedzi a przed Swiatym Priczaszczenijem nie jeść, nie pić i nie palić. Bezwarunkowo jest to zabronione po północy. Do Komunii trzeba przychodzić bezwzględnie naczczo. Do wstrzemięźliwości od jedzenia i picia przed Swiatym Priczaszczenijem trzeba przyuczać również dzieci.