Zachowanie się w świątyni

Prawosławna świątynia to miejsce szczególnej obecności Boga na Ziemi. Postępować w świątyni trzeba z uwielbieniem, czcią, tak, żeby nie znieważyć majestatu świątyni, nie ściągnąć na siebie gniewu Bożego.

Przychodzić na służby trzeba zawczasu, na 5 - 10 minut przed rozpoczęciem. Wchodząc, przeżegnać się i zrobić pokłon do pasa. Mężczyźni przy wejściu ściągają nakrycie głowy. Kobiety wchodzą do świątyni z przykrytą głową i ubrane odpowiednio dla swojej płci, wytarłszy szminkę z ust. Odzież powinna być przyzwoita i schludna.

W świątyni nie można mówić głośno, trzymać ręce w kieszeniach, żuć gumę itp. Bez potrzeby nie należy chodzić po świątyni. Stawiać świece i prikładywat'sa do ikon trzeba tak, żeby nie przeszkadzać innym modlącym się.

Rozmowę w świątyni trzeba ograniczyć do minimum Znajomych powitać krótko, odłożywszy rozmowy na potem.

Przyszedłszy do świątyni z dziećmi, nie można pozwalać im biegać, wygłupiać się i śmiać się. Płaczące dziecko trzeba postarać się uspokoić, jeśli to nie udaje się, należy wyjść z dzieckiem ze świątyni.

Wtórować chórowi można tylko bardzo cicho. Przy ogólnym śpiewie nie dopuszczać "niegodnych zawodzeń" (biesczynnych woplej).

Siedzieć w świątyni pozwala się tylko z powodu choroby albo silnego zmęczenia. Nie wolno siedzieć, zarzuciwszy nogę na nogę.

Jeśli wszyscy modlący się stają na kolana, trzeba przyłączyć się do nich. Na cerkiewnym placu nie wolno palić. Nie wolno wchodzić do świątyni ze zwierzętami albo ptakami. Niedopuszczalne jest chodzić i rozmawiać podczas czytania Ewangelii, śpiewu "Chieruwimskoj" i Jewcharisticzeskoho Kanonu na Liturgii (od Symbolu Wiary do "Ojcze nasz"). W tym czasie także niepożądanym jest stawiać świece i prikładywat'sa do ikon.

Nie można przechodzić przed anałojem (między stojącym na środku cerkwi pulpitem z ikoną a Rajskimi (Carskimi) Wrotami). Jeśli zachodzi taka konieczność trzeba przejść za anałojem (między pulpitem a drzwiami wejściowymi). W żadnym wypadku nie można przechodzić przed Płaszczanicą, wyniesionym do adoracji krzyżem, przed służącym kapłanem a tym bardziej biskupem.

Nie staje się na kolana w dniu po przyjęciu Św. Pryczastija za wyjątkiem pokłonów przed Płaszczanicą w Wielką Sobotę i kolenopriekłonnych modlitw w dzień Trójcy Świętej.

Zwrócić uwagę bliskiemu, który złamał zasady dobrego zachowania się, trzeba po cichu i delikatnie. Lepiej w ogóle wstrzymać się od uwag, jeśli, oczywiście, nie ma miejsca bezczelne, chuligańskie działanie.

Wreszcie, trzeba pozostawać w cerkwi do ostatecznego zakończenia nabożeństwa. Wychodzić przed czasem można tylko z powodu niemocy albo poważnej konieczności.